Teatr Bez GranicTeatr Bez Granic

Pastorałka - "Jak Jagusia diabła przechytrzyła"

Scenariusz i reżyseria - Jadwiga Grudzińska

Choreograf zespołu Pieśni i tańca "Beskid" - Romana Polok

Dyrygent chóru " Echo" - Teresa Adamus

Scenografia - Tomasz Gawor

Kierownik kapeli "Beskid" - Marek Sztefko

Kierownik kapelki "Beskidek" - Ilona Stolarek

Konsultacja muzyczna - Katarzyna Jopek

Asystent reżysera - Gracjan Skobelski

Asystent choreografa - Barbara Rybczyk

Emisja i prowadzenie głosu chóru "Echo" - Bogdan Desoń

Garderobiana - Gertruda Stasica

Zdjęcia - Krzysztof Kucharczyk, Jacek Szabla

OBSADA

  • Lucyfer - Robert Oleksy
  • Michał Archanioł - Michał Gebauer
  • Anioł Sebastian - Jagoda Antas
  • Jagusia - siostra panny młodej - Zuzanna Repelowicz
  • Józuś - Wiktor Kania
  • Diabeł 1 - Gracjan Skobelski
  • Diabeł 2 - Maksymilian Białas
  • Diabeł 3 - Magdalena Frydel
  • Diabeł 4 - Aleksandra Binda
  • Diabeł 5 - Karol Kin
  • Diabeł 6 - Bartosz Jurczyk
  • Kasia - panna młoda - Agata Polok
  • Wojciech - ojciec panny młodej - Tomasz Ludwig
  • Hanka - matka panny młodej - Ilona Stolarek
  • Karczmarka - Teresa Antas
  • Frania - Małgorzata Walkowicz
  • Hanusia - siostra panny młodej - Julia Sadlik
  • Bronuś - Piotr Orszulik
  • Jasiek - Konrad Nycz
  • Łukasz - brat panny młodej - Jakub Stadnicki
  • Kuba - brat panny młodej - Jakub Parkasiewicz
  • Franuś - Maciej Lasner
  • Maryja - Julia Przybyłowicz / Karolina Piecuch
  • Bóg, Józef - Grzegorz Laszczak
  • Anioł Teodor - Nikodem Rybczyk
  • Aniołki: Natalia Chomczyńska, Magdalena Krywult, Kinga Krywult, Barbara Michniowska, Antoni Kajstura

Pastorałka "Jak Jagusia diabła przechytrzyła" to świąteczna opowieść o ślicznej dziewczynie Jagusi, której ukochany wyjechał za pracą w świat. Dziewczyna wiernie czeka, ale na wieczorze panieńskim swojej siostry marzy jej się zatańczyć z chłopakiem. Lucyfer słyszy marzenie dziewczyny i postanawia zawalczyć o jej duszę. W widowisku obok aktorów Teatru bez Granic, bierze udział chór "Echo", Zespół Pieśni i Tańca "Beskid", Kapela "Beskid" oraz kapela "Beskidek" razem 120 osób.

W przedstawieniu można usłyszeć anielski chór, przezabawne sceny z diabłami oraz znakomicie zatańczony z zachowaniem starych zwyczajów, wieczór panieński górali żywieckich w brawurowym wykonaniu zespołu Pieśni i Tańca "Beskid".

 

"Pastorałka dla Hospicjum"

Hospicjum Świętego Kamila w Bielsku-Białej, po raz pierwszy w swojej ponad 20-letniej historii, organizuje przedstawienie charytatywne. Zebrane w ten sposób fundusze zostaną przeznaczone na działania, których zawsze celem jest jak najstaranniejsza opieka nad chorymi, do których docierają wolontariusze.

- Potrzeby wyłaniają się każdego dnia - zakup sprzętu, jego naprawa, konserwacja, sprzęt jednorazowy, opatrunki, dojazd do chorych poza miasto - wyjaśnia Teresa Antas, członek zarządu hospicjum św. Kamila. Przedstawienie - pastorałka "Jak Jagusia diabła przechytrzyła" zostanie pokazane 24 lutego o godz. 18.00 w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej. Wystąpią zespoły bielskiego Domu Kultury Włókniarzy: Chór Echo, Teatr Bez Granic i Zespół Beskid. Scenariusz i reżyseria - Jadwiga Grudzińska. Bilety są do kupienia w kasie teatru.

Magazyn Samorządowy Nr4/274 21.02.2014

"Wytańczona pomoc dla hospicjum"

Chór Echo, Teatr Bez Granic, Zespół Beskid grupy spotykające się na swoich zajęciach muzycznych i tanecznych w murach bielskiego "Włókniarza", wystąpiły wspólnie w Teatrze Polskim z charytatywnym widowiskiem "Jak Jagusia diabła przechytrzyła".

Dochód z przedstawienia przekazano na rzecz Hospicjum świętego Kamila. Od początku jego szefową jest lekarz Anna Byrczek, która serdecznie dziękowała wszystkim zaangażowanym w to pierwsze tego typu przedsięwzięcie.

Scenariusz napisała, a jednocześnie go wyreżyserowała Jadwiga Grudzińska.

Gość Bielsko-Żywiecki 26.02.2014

"Roztańczeni przyjaciele Hospicjum św. Kamila"

Ocierali pot z czoła, ale uśmiech nie schodził z twarzy. - Kiedy tańczy się dla chorych z hospicjum, to się nie myśli o niczym innym - mówiły tancerki z zespołu "Beskid".

- Nie ma już ani jednego wolnego miejsca - słyszeli w kasie Teatru Polskiego wszyscy, którzy w poniedziałkowy wieczór 24 lutego chcieli jeszcze kupić bilet na widowisko o" Jagusi co diabła przechytrzyła". Spektakl przygotowały wspólnie grupy spotykające się na swoich zajęciach muzycznych i tanecznych w bielskim Domu Kultury "Włókniarz". Całkowity dochód z przedsięwzięcia postanowili przekazać na rzecz domowego Hospicjum św. Kamila.

Przez półtorej godziny, na scenie teatru grali, śpiewali, tańczyli, popisywali się swoimi talentami aktorskimi. Byli wśród nim kilkuletni tancerze, nastolatki, studenci i ludzie dojrzali, którzy uczęszczają na zajęcia Chóru Echo, Teatru Bez Granic i Zespół Beskid.

Wszyscy razem opowiadali historię Jagusi - młodej, rezolutnej góralki. Dziewczyna czeka na powrót swojego Józusia, który wyjechał za chlebem. Trwają przygotowania do ślubu jej siostry.W wydarzeniach uczestniczą też diabły ze swoim szefem. Szeregowi wysłannicy piekła nie mają się czym pochwalić przed przełożonym: pobożny ludek góralski wymyka się wszystkim ich postępom. Żyje zgodnie i nawet jeśli się mu zdarza błądzić - przebaczają sobie - bo są z nimi aniołowie z oddziału Michała Archanioła. Na dodatek do wioski trafia Święta Rodzina zmierzająca do Betlejem.

Lucyfer postanawia zawalczyć o duszę Jagusi, wiernie czekającej na ukochanego. Jeśli mu się nie uda - zgodnie z umową zawartą z diabłami - będzie musiał się wykąpać w wodzie święconej. Obiecuje Jagusi szybki powrót Józusia i wszelkie bogactwa tej ziemi w zamian za podpisanie własną krwią cyrografu. Sprytna dziewczyna podpisuje cyrograf, ale... krwią kury! Ma bogactwo, i Józusia, a przede wszystkim nie sprzedała duszy.

Urszula Rogólska, Gość Bielsko-Żywiecki 26.02.2014

"Pastorałka dla cierpiących"

Z pomocą bielskiego stowarzyszenia Hospicjum św. Kamila chorzy korzystają nieodpłatnie. Aby móc taką pomoc świadczyć organizacja potrzebuje pieniędzy. - Na potrzeby bieżące: opatrunki, naprawę używanego sprzętu, zakup nowego - wymienia Teresa Antas, z zarządu stowarzyszenia.

W Teatrze Polskim w Bielsku-Białej wystawiono na rzecz hospicjum przedstawienie. Spektakl odbył się 24 lutego. Była to pastorałka "Jak Jagusia diabła przechytrzyła". Przedstawienie przygotowały nieodpłatnie: chór "Echo", "Teatr Bez Granic" oraz Zespół Pieśni i Tańca "Beskid", działające przy Domu Kultury "Włókniarzy" w Bielsku-Białej.Miasto również nieodpłatnie - użyczyło sali teatralnej. Honorowy patronat nad przedsięwzięciem objęli prezydent Bielska-Białej, Jacek Krywult oraz biskup Roman Pindel. - Dochód w całości zostanie przeznaczony na potrzeby hospicjum i jego pacjentów - mówi Anna Byrczek, prezes stowarzyszenia.

Kronika Beskidzka 6 marzec 2014

"Pastorałka dla Hospicjum"

24 marca w Teatrze Polski odbył się koncert charytatywny na rzecz Hospicjum Świętego Kamila w Bielsku-Białej. Był to pierwszy na taką skalę koncert na rzecz hospicjum w jego historii i chyba nie ostatni. - Wpływ z biletów wyniósł ponad 11 tys. zł, co uważam za bardzo piękny wynik - powiedziała nam Teresa Antas, członek zarządu Stowarzyszenia Hospicjum św. Kamila. Jest ona też członkiem zespołu Teatru Bez Granic, który wystąpił podczas koncertu z pastorałką pt "Jak Jagusia diabła przechytrzyła". Wystąpiły też zespoły bielskiego Domu Kultury Włókniarzy - Chór Echo i Beskid. Teresa Antas nie ukrywa, że pomysł zorganizowania tego koncertu wyszedł właśnie od niej. - Wszystkie drzwi się przed nami otwierały, gdy zaczęliśmy pomysł realizować. Ksiądz biskup Roman Pindel i prezydent Jacek Krywult udzielił nam swojego patronatu. Ale tu chodzi o naszych chorych, bo to dla nich zrobiliśmy - opowiada pani Teresa, która jest związana od 9 lat jako wolontariuszka.

Magazyn Samorządowy NR 5/277 7.03.2014

Ta strona używa plików Cookies. Więcej informacji o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce znajdziesz tutaj