Kilka słów
O nas
W skrócie
Teatr został stworzony przez pasjonatów, którzy swoją miłość do sztuki zamienili w czyn i stworzyli
Teatr Bez Granic.
Teatr pracuje w Miejskim Domu Kultury Włókniarzy na ul. 1 Maja 12
w Bielsku-Białej.
Od 2008 do 2023 roku był prowadzony przez śp. Jadwigę Grudzińską.
Od 2023 roku jest prowadzony przez Martę Gzwoską-Sawicką.
RECENZJE
TEATR POMAGA ZROZUMIEĆ I PRZETRWAĆ
Równo tydzień po przypadającym na 27 marca Międzynarodowym Dniu Teatru, czyli 3 kwietnia, w Teatrze Lalek Banialuka zostały wręczone miejskie nagrody teatralne. Otrzymało je pięć osób: Małgorzata Jankowska, Tomasz Sylwestrzak, Barbara Kierzyk, Mateusz Wojtasiński i Jadwiga Grudzińska. Aktorka Teatru Polskiego Barbara Guzińska została uhonorowana Laurem Dembowskiego. Nagrody Prezydenta Miasta Bielska-Białej w Dziedzinie Teatru 2023 wręczał zastępca prezydenta Adam Ruśniak. Otrzymali je:
Małgorzata Jankowska – plastyczka, scenografka, kierowniczka pracowni teatralnych Banialuki; Tomasz Sylwestrzak – aktor bielskiej sceny lalkowej, w tym roku obchodzący jubileusz 40-lecia pracy artystycznej;
Barbara Kierzyk – od 25 lat zajmująca się sprawami osobowymi w Teatrze Polskim; Mateusz Wojtasiński – aktor Teatru Polskiego, tancerz i choreograf znajdujący się obecnie na zdecydowanej linii wznoszącej swej kariery;
Jadwiga Grudzińska – animatorka amatorskiego ruchu teatralnego, aktorka, reżyserka, autorka scenariuszy.
Uroczystość rozpoczęło odczytane przez Annę Guzik-Tylkę orędzie Polskiego Ośrodka Międzynarodowego Instytutu Teatralnego; bardzo emocjonalny, odnoszący się do wojny i jej następstw tekst orędzia napisała uchodźczyni z Ukrainy, reżyserka i dyrektorka charkowskiego Teatru Arabesky Switłana Oleszko.
Naczelnik Wydziału Kultury i Promocji Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej Przemysław Smyczek przypomniał ideę Międzynarodowego Dnia Teatru. Święto ustanowił Międzynarodowy Instytut Teatralny w 1961 roku, na pamiątkę otwarcia w Paryżu 27 marca 1957 roku Teatru Narodów – festiwalu, podczas którego, jak donosi Wikipedia, spotkały się ze sobą zespoły teatralne z obu stron żelaznej kurtyny.
W imieniu prezydenta Bielska-Białej naczelnik przywitał ludzi teatru, oficjalnych gości oraz wszystkich, dla których teatr jest ważny i potrzebny, którzy w teatrze chcą spędzać swój najcenniejszy czas – czas wolny.
WRĘCZONO LAUR DEMBOWSKIEGO
Tradycyjnie przed miejskimi nagrodami wręczona została nagroda bielskiego koła Związku Artystów Scen Polskich. Spośród szerokiego grona nominowanych do uhonorowania Laurem Dembowskiego – przedstawił je zebranym przewodniczący koła Eugeniusz Jachym – tym razem została wybrana aktorka Teatru Polskiego Barbara Guzińska. W ciągu ostatniego roku zabłysła rolami Lettycji w sztuce Lettycja i lubczyk oraz Frozyny w Skąpcu Moliera w reżyserii Pawła Aignera. Publiczność zareagowała dłuuugimi oklaskami.
Lettycji było łatwiej – przyznała laureatka, mrugając do publiczności znającej spektakl.
– Jestem wzruszona. To mój drugi Laur Dembowskiego, pierwszy otrzymałam w 1995 roku za Scenariusz dla trzech aktorek wg Bogusława Schaeffera, a teraz za Lettycję i lubczyk Petera Shaffera. Drugi powód mojej radości i satysfakcja ogromna to to, że to nagroda przyznawana przez środowisko, a nie czarujmy się – najtrudniej o uznanie ze strony aktorów – mówiła, dziękując kolegom.
Eugeniusz Jachym przypomniał, że śląska organizacja ZASP również przyznaje swoje nagrody – Nagrodę Leny Stark oraz Nagrodę dla Młodych Aktorów. Laureatem tej drugiej został Mateusz Wojtasiński z Teatru Polskiego, ale na wręczenie będzie musiał poczekać – z nieznanych przyczyn tegoroczna gala Złotych Masek, czyli nagród teatralnych marszałka województwa śląskiego, została przesunięta prawdopodobnie na jesień.
Ludziom teatru i widzom prezes bielskiego koła ZASP życzył, żeby dobrych spektakli było jak najwięcej i żeby nie zabrakło na nie pieniędzy. Wszystkim – nadziei na lepsze jutro.
Zeszłoroczne statystyki teatralne i spis sukcesów obu bielskich scen przypomniał naczelnik Smyczek.- Mamy także bardzo silny ruch amatorski, tworzony przez kilkanaście teatrów działających przede wszystkim przy domach kultury w mieście. Ich rola jest nie do przecenienia, ale nie będę ich wymieniał, bo trwałoby to bardzo długo – oznajmił Przemysław Smyczek.
O laureatach miejskich nagród teatralnych:
Małgorzata Jankowska
ukończyła Wydział Sztuk Pięknych Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu na kierunku grafika oraz studia podyplomowe na krakowskiej ASP w zakresie scenografii. Od 2014 roku pracuje w Teatrze Lalek Banialuka jako specjalista rzemiosł teatralnych – plastyk. Obecnie jest kierowniczką Działu Pracowni Teatralnych bielskiej sceny lalkowej. Kreatywnie współpracuje ze scenografami i reżyserami przedstawień, a efekty ich wspólnej pracy możemy podziwiać, oglądając nasycone magią teatru spektakle tego teatru. Była kuratorką cieszącej się ogromnym zainteresowaniem wystawy 75 lalek na 75-lecie prezentowanej w Galerii Sfera w ramach obchodów jubileuszu 75 lat istnienia Banialuki.
Tomasz Sylwestrzak
Jest absolwentem Studium Aktorskiego Teatrów Lalkowych w Będzinie. Podczas swej wieloletniej pracy na scenie Banialuki zagrał wiele interesujących ról w takich widowiskach, jak: Mr. Scrooge Mariana Pécko, Balladyna Petra Nosálka, Samotność, Martwe słowa François Lazaro i nagrodzonym Złotą Maską spektaklu Król umiera w inscenizacji tego reżysera. Zdobył Laur Dembowskiego za tytułową rolę w Wężu oraz nominację do Ikara 2014. Jest aktorem wszechstronnym, który wspaniale wpisuje się swymi umiejętnościami w wyjątkowe kreacje zbiorowe zespołu teatralnego Banialuki, takie jak: Oresteja? i Siała Baba mak czy wielobarwny spektakl Tuwim i…, który zespołowi Banialuki przyniósł dyplom specjalny w ramach Ikara 2019. Aktor w tym roku obchodzi jubileusz 40-lecia pracy artystycznej.
Barbara Kierzyk
Od ponad 25 lat pracuje w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej. Jest specjalistą do spraw osobowych. Swym doświadczeniem, sumiennością i wiedzą z zakresu prawa pracy przyczynia się do sprawnego zarządzania zasobami ludzkimi w tej instytucji. Z wielką troską też opiekuje się magazynem kostiumów teatralnych, dbając, by przetrwała zaklęta w nich historia bielskiej sceny. W 2019 roku została odznaczona Złotym Medalem za Długoletnią Służbę.
Mateusz Wojtasiński
Tancerz, aktor, choreograf, absolwent Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie – Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu. W Teatrze Polskim od 2014 roku. Zagrał na jego scenie wiele interesujących ról, w tym tytułowe role w Faraonie. Fantasmagorii na chóry i solistów w reżyserii Cezarego Tomaszewskiego oraz w Sztukmistrzu z miasta Lublina wyreżyserowanym przez Witolda Mazurkiewicza. Z dużym powodzeniem uczestniczył jako tancerz i choreograf w ważnych miejskich wydarzeniach, w tym w wyjątkowym spektaklu Bezsenna, pokazie performatywnym Artystyczna Strefa Wyzwolenia zaprezentowanym podczas Dni Bielska-Białej 2022 i pokazie mody Maria di Anglona Everlasting Art Natashy Pavluchenko.
Jadwiga Grudzińska
Aktorka, reżyserka, instruktorka teatralna, autorka scenariuszy. Prowadzi w Domu Kultury Włókniarzy zespół Teatr Bez Granic skupiający pasjonatów teatru w różnym wieku. Wiedzę zdobytą w teatrze zawodowym wykorzystuje z powodzeniem w ruchu amatorskim, tworząc interesujące widowiska takie, jak cieszący się uznaniem „Skrzypek na dachu” prezentowany w Sali Ceremonii cmentarza żydowskiego, a także dowcipne „Śluby panieńskie” i pełna uroku inscenizacja „Alicji w Krainie Czarów” zachwycająca widzów w każdym wieku. W ramach działalności charytatywnej organizowała przedstawienia dla podopiecznych Domowego Hospicjum św. Kamila oraz dzieci z bielskiego Szpitala Pediatrycznego, a także prowadziła warsztaty teatralne w świetlicach środowiskowych.
Magazyn Samorządowy 7/2023 z 7.04.2023
Brawurowa premiera sztuki Aleksandra Fredry okraszona piosenkami… (JAK) ZAWODOWCY
Żyjemy w radosnym napięciu – tak aktorzy bielskiego „Teatru Bez Granic”, mieszczącego się w Domu Kultury Włókniarzy określali swoją sytuację tuż przed kolejną premierą. Zgrany zespół teatru, który współtworzą głównie młodzi aktorzy oraz pasjonaci, od lat prowadzi wprawną ręką reżyserką Jadwiga Grudzińska, ale w opinii wielu osób, poszukujących scenicznej świeżości, jakościowy skok inscenizacyjny, będący ważnym krokiem w rozwoju tożsamości artystycznej „pograniczników” dokonał się w czasach niedawnego rewelacyjnego wystawienia „Skrzypka na dachu” (Na wiosnę można spodziewać się kolejnych przedstawień tego frekwencyjnego hitu).
Listopadowa premiera – co warte podkreślenia: na zawodowych deskach Teatru Polskiego w Bielsku-Białej – spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem publiczności i owacją na stojąco. Taka sytuacja nie jest efektem kredytu zaufania udzielonego na wyrost przez przyjazną widownię, ale wymiernym skutkiem ciężkiej pracy całego zespołu i talentu inscenizatorów, co zaowocowało salwami śmiechu i dobrze spędzonym czasem. Na energię spektaklu złożyły się dobrze wykonane zadania aktorskie w budowaniu poszczególnych postaci, znaczące zwłaszcza przy tak dużym materiale tekstowym oraz humor, odpowiednio, z wyczuciem rozłożone pauzy, prosta, stylowa scenografia a także autorskie piosenki uzupełniające klasyczny tekst.
„Śluby panieńskie, czyli magnetyzm serca” w reż. Jadwigi Grudzińskiej. Premiera: 25 listopada 2019
(lk)
Bielski Rynek nr 12/67 w grudzień 2019.
COR na premierze!
W miniony poniedziałek mieliśmy zaszczyt gościć w Teatrze Polskim na premierze „Ślubów panieńskich”. Ta klasyka polskiej komedii w wykonaniu aktorów i aktorek Teatru bez Granic była prawdziwym majstersztykiem. Publiczność co rusz wybuchała śmiechem, a spektakl zakończył się (zasłużonymi) owacjami na stojąco. Mimo że komedia Fredry liczy sobie ponad 180 lat, to widać, że nie traci na aktualności, a zawiłości relacji damsko-męskich bawić mogą nieustannie. Wśród niezwykle utalentowanych aktorów znalazła się nasza uczennica klasy 2B – Weronika Pilszak, która zagrała jedną z głównych kobiecych ról (doskonała kreacja Klary). Jesteśmy bardzo dumni.
LO COR
26.11.2019.
Bielskie Święto Teatru
25 marca obchodzono w Bielsku-Białej Międzynarodowy Dzień Teatru. Zgodnie z wieloletnią tradycją prezydent miasta wręczył nagrody wyróżniającym się artystom oraz pracownikom zaplecza sceny i animatorom amatorskiego ruchu teatralnego. Uroczystość miała miejsce w Teatrze Polskim.
– Bielszczanie kochają teatr-mówił do ludzi, zgromadzonych w tym dniu na widowni, bielski prezydent Jarosław Klimaszewski- I ja też – dodał przypominając, że w 2018 roku oba bielskie teatry dały sporo, bo aż 12 premier. Widowiska obejrzało blisko 170 tysięcy widzów, czyli prawie każdy mieszkaniec miasta był w teatrze. Prężnie rozwija się też ruch amatorski , działa ponad 20 zespołów. Bielscy artyści zdobywają prestiżowe nagrody, a również odznaczenia. Najświeższe przyznano w marcu z okazji Światowego Dnia Lalkarstwa. To brązowy medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis dla Barbary Rau i medal 100-lecia ZASP dla Marii Byrskiej(obie są aktorkami Teatru Lalek Banialuka).Jest więc co świętować.
Prezydent nagrodził Małgorzatę Burską – aktorkę Banialuki cenioną za sceniczny talent i duże umiejętności w animacji lalek, Jadwigę Grudzińską – prowadzącą „ Teatr Bez Granic” w Domu Kultury Włókniarzy, Piotra Gajosa – wszechstronnego aktora Teatru Polskiego, Monikę Jędrzejewską – budującą z wielką dbałością wizerunek Banialuki i prowadzącą sprawy organizujące kolejnych edycji Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Lalkarskiej oraz Jerzego Golenię – utalentowanego rzemieślnika, znacząco przyczyniającego się do tworzenia wizualnej strony spektakli, związanego od prawie 40 lat z Teatrem Polskim.
Orędzie Polskiego Ośrodka Międzynarodowego Ośrodka Instytutu Teatralnego odczytała Dagmara Włoszek – ceniona aktorka banialuki , którą uhonorowano, za świetne role Laurem Dembowskiego, przyznawanym tradycyjnie przez bielskie koło ZASP.
Uczestnicy uroczystości obejrzeli efektowny koncert „To tylko twist” w wykonaniu śpiewających aktorów Teatru polskiego, a na koniec spotkali się przy poczęstunku.
(zn)
28 marca 2019 Kronika Beskidzka
BIELSKI DZIEŃ TEATRU
25 marca obchodzono w Bielsku-Białej Międzynarodowy Dzień Teatru. Zgodnie z wieloletnią tradycją prezydent miasta wręczył nagrody wyróżniającym się artystom oraz pracownikom zaplecza sceny i animatorom amatorskiego ruchu teatralnego. Uroczystość miała miejsce w Teatrze Polskim.
Prezydent Jarosław Klimaszewski nagrodził Małgorzatę Bulską – aktorkę Teatru Lalek Banialuka cenioną za sceniczny talent i duże umiejętności w animacji lalek, Jadwigę Grudzińską – prowadzącą „Teatr Bez Granic” w Domu Kultury Włókniarzy, Piotra Gajosa – wszechstronnego aktora Teatru Polskiego, Monikę Jędrzejewską – budującą z wielką dbałością wizerunek Banialuki i prowadzącą sprawy organizacyjne kolejnych edycji Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Lalkarskiej oraz Jerzego Golenię (nieobecnego na uroczystości) – utalentowanego rzemieślnika znacząco przyczyniającego się do tworzenia wizualnej strony spektakli, związanego od prawie 40 lat z Teatrem Polskim.
Orędzie Polskiego Ośrodka Międzynarodowego Instytutu Teatralnego odczytała Dagmara Włoszek – ceniona aktorka Banialuki, która została uhonorowana Laurem Dembowskiego, przyznanym przez bielskie koło ZASP.
Ozdobą uroczystości był koncert „To tylko twist” w wykonaniu śpiewających aktorów Teatru Polskiego.
redakcja@beskidzka24.pl
26.03.2019
Nagrody Prezydenta Miasta Bielska-Białej w dziedzinie teatru za 2018 Rok
25 marca 2019 w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej odbyły się miejskie obchody Międzynarodowego Dnia Teatru. Uroczystość rozpoczęła się od odczytania przez aktorkę Teatru Lalek Banialuka Dagmarę Włoszek orędzia Międzynarodowego Instytutu Teatralnego. W tym roku orędzie przygotował kubański reżyser Carlos Celdran.
Następnie Jarosław Klimaszewski wręczył nagrody laureatom dorocznej nagrody w dziedzinie teatru. Otrzymali je:
MAŁGORZATA BULSKA
Aktorka o dużych umiejętnościach warsztatowych i talencie scenicznym, która świetnie sprawdza się w różnorodnym repertuarze. Stworzyła w Banialuce interesujące role w spektaklach nagradzanych Złotą Maską i Atestami ASSITEJ: Zielony Wędrowiec, W beczce chowany, Księga dżungli i Król Maciuś Pierwszy. Za rolę Królowej Marii w spektaklu Król umiera otrzymała na festiwalu w Opolu nagrodę za animację lalek. Od wielu lat prowadzi warsztaty i z pasją zajmuje się edukacją teatralną.
JADWIGA GRUDZIŃSKA
Aktorka, reżyserka, instruktorka teatralna. Prowadzi w Domu Kultury Włókniarzy „Teatr Bez Granic” skupiający pasjonatów teatru w różnym wieku. Wiedzę zdobytą w teatrze zawodowym wykorzystuje z powodzeniem w ruchu amatorskim tworząc ciekawe widowiska prezentowane szerokiemu gronu widzów. Na szczególne uznanie zasługuje przygotowany przez nią „Skrzypek na dachu” wystawiany z powodzeniem w Sali Ceremonii Cmentarza Żydowskiego.
PIOTR GAJOS
Aktor wszechstronny i utalentowany. Tworzy ciekawe postaci sceniczne zarówno w repertuarze dramatycznym, jak i komediowym. Laureat lubelskiej Złotej Maski 2012 za rolę Clov w Końcówce Becketta. Do zespołu Teatru Polskiego dołączył w 2013 roku. Bielska publiczności wysoko ceni jego role w spektaklach: Nocami i dniami będę tęsknić za Tobą, Pustostan czy Miarka za miarkę.
MONIKA JĘDRZEJEWSKA
W Teatrze Lalek Banialuka pracuje od 2009 roku. Prowadzi sprawy związane z organizacją kolejnych edycji Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Lalkarskiej. Współpracuje przy tworzeniu programów festiwali, doborze zespołów zagranicznych i koordynuje ich prezentacje. Jest odpowiedzialna za kontakty z mediami. Wykazuje się ogromną dbałością w budowaniu wizerunku bielskiej Banialuki.
JERZY GOLENIA
W Teatrze Polskim pracuje od prawie 40. lat. Jest utalentowanym rzemieślnikiem teatralnym otwartym na poszukiwania nowych sposobów tworzenia elementów oprawy plastycznej widowisk. Swym doświadczeniem, zaangażowaniem i dbałością o jakość teatralnej scenografii znacząco przyczynia się do tworzenia wizualnej strony spektakli wystawianych na bielskiej scenie dramatycznej.
Na zakończenie części oficjalnej spotkania tradycyjnie wręczono „Laur Dembowskiego” – nagrodę artystyczną bielskiego koła ZASP. W tym roku laur trafił do Dagmary Włoszek za tytułową rolę w przedstawieniu „Pchła Szachrajka” oraz za rolę w spektaklu „Tuwim i…”.
Wieczór uświetnił koncert „To tylko twist” w wykonaniu artystów Teatru Polskiego.
ab / bielsko.info
źródło: UM Bielsko-Biała