Teatr Bez GranicTeatr Bez Granic

JASEŁKA

PREMIERA 6 STYCZEŃ 2011
BIELSKIE CENTRUM KULTURY

SCENARIUSZ, REŻYSERIA I KOSTIUMY - JADWIGA GRUDZIŃSKA
SCENOGRAFIA - MAŁGORZATA PĘKALA
PROJEKT PLAKATU - TERIMPEX UL. 1 MAJA

PRZEDSTAWIENIE ZOSTAŁO WYSTAWIONE W RAMACH CYKLU SPEKTAKLI CHARYTATYWNYCH „I TY MOŻESZ ZOSTAĆ ŚWIĘTYM MIKOŁAJEM”. CAŁKOWITY DOCHÓD Z PRZEDSTAWIENIA ZOSTAŁ PRZEZNACZONY PRZEZ CARITAS POSKA DLA POWODZIAN Z BIELSKA- BIAŁEJ I OKOLIC. PATRONAT HONOROWY NAD PRZEDSTAWIENIEM OBJĄŁ PREZYDENT MIASTA BIELSKA-BIAŁEJ JACEK KRYWULT.

Jasełka składają się z trzech części. W pierwszej odbywa się koncert Aniołów przed Bogiem. W tej części gościnnie wystąpił znany bielski pianista i kompozytor Janusz Kohut. Druga cześć odbywa się w szkole, w której diabeł Lucyfer z młodym aniołem Sebastianem walczy o dusze dzieci. Anioł przegrałby tę walkę, gdyby na pomoc nie przybył mu Michał Archanioł. Trzecia część to właściwe Jasełka, z dworem króla Heroda i jego żonami oraz tancerką. Są oczywiście mędrcy ze wschodu oraz Józef i Maryja, których strzegą aniołowie.

OBSADA

 • ANIOŁ PIANISTA - JANUSZ KOHUT
 • ARCHANIOŁ MICHAŁ - ZOFIA WANAT
 • ANIOŁ SEBASTIAN - WIKTORIA TERLECKA
 • ANIOŁ STRÓŻ - JULIA TERLECKA
 • DIABEŁ 1 - GRZEGORZ LASZCZAK
 • DIABEŁ 2 - ROBERT OLEKSY
 • LUCYFER - MAŁGORZATA FIRGANEK
 • MARYJA - BARBARA KULA
 • JÓZEF - ALEKSANDER KAMPCZYK
 • KARCZMARZ - DANIEL ADAMUS
 • HEROD - WOJCIECH MYGA
 • TANCERKA HERODA - LARRISA SAFRONOWA
 • ANIA, ŻONA HERODA - MARZENA CHMIELEWSKA
 • ALA, ŻONA HERODA - PAULINA KRYWULT
 • KAROLINA, ŻONA HERODA - MIRIAM SZAŁAJ
 • NAUCZYCIELKA, ŻONA HERODA - RENATA IWANIEC
 • PIOTR, KACPER - DAWID CHOLEWA
 • MAREK, BALTAZAR - PIOTR ORSZULIK
 • MICHAŁ, MELCHIOR - GRACJAN SKOBELSKI
 • FILIP, SŁUŻCY HERODA - WIKTOR KANIA

MIKOŁAJKI, DZIECI W SZKOLE, ANIOŁKI
MAŁGORZATA CHROBAK, MAŁGORZATA HETNAŁ, WOJCIECH HETNAŁ, KINGA KRYWULT, EMILIA ŁACIAK, KAMILA MAKOWSKA, SZYMON MOLL, MATEUSZ MOSKAŁA, MIKOŁAJ NABAGŁO, ALEKSANDRA PALUCH, PAWEŁ WITEK.

RECENZJE
Jasełka dla powodzian

6 stycznia w Domu Muzyki Bielskiego Centrum Kultury został zaprezentowany spektakl jasełkowy pt. I ty możesz zostać św. Mikołajem, nad którym patronat objął prezydent Bielska- Biała Jacek Krywult. Dochód z imprezy w wysokości 6 tys. zł zasilił konto Caritas z przeznaczeniem na pomoc dla powodzian z Bielska – Białej i okolic. Choć od powodzi minęło kilka miesięcy, wiele osób boryka się do dziś ze skutkami tego kataklizmu.

-Dramat powodzian się nie skończył, więc postanowiliśmy przekazać choć małą pomoc, by ludzie potrzebujący wiedzieli, że nie są sami w trudnych chwilach – mówi Jadwiga Grudzińska, która jest autorką i reżyserem tych nietypowych jasełek. Przedstawienie rozpoczęła scena prosto z nieba, z ciepłem sylwetki samego Boga i aniołkami. Na fortepianie zagrał Janusz Kohut. Część druga przedstawienia rozgrywała się we spółczesnej szkole i była pełna humoru. W trzeciej – na scenie pojawił się dwór króla Heroda, można było wczuć się w atmosferę tamtych czasów. W stajence zobaczyliśmy Maryję, z Józefem i Dzieciątkiem oraz aniołkami. Całość wypadła pięknie, było i wesoło, i refleksyjnie. Na scenie BCK wystąpiło 40 osób, zarówno uczniowie Szkoły Podstawowej Katolickiego Towarzystwa Kulturalnego, jak i aktorzy Teatru bez Granic.

Na wyróżnienie zasłużyli Herod i Anioł Sebastian, grali świetnie – chwali pani Jadwiga.

Teatr bez Granic powstał w klubie Pegaz, a teraz działa pod opieką Miejskiego Domu Kultury w Domu Kultury Włókniarzy. Kolejną premierę szykuje na 30 marca.

Autor: kk

MAGAZYN SAMORZĄDOWY W BIELSKU BIAŁEJ NR 3/199 4.02.2011

Jasełka Teatru bez Granic

Aktorzy Teatru bez Granic i uczniowie Zespołu Szkół Katolickiego Towarzystwa Kulturalnego wystawili na scenie Bielskiego Centrum Kultury dobroczynny spektakl jasełkowy. Przedstawienie zostało włączone w charytatywny cykl ,, I Ty możesz zostać Świętym Mikołajem”. Obok uczniów i aktorów gościnnie wystąpił także bielski pianista Janusz Kohut. Dochód z tego przedstawienia zostanie przekazany Caritas dla poszkodowanych przez ubiegłoroczne powodzie mieszkańców Podbeskidzia.

Autor: ak

Gość Niedzielny 23.01.2011

Jasełka dla powodzian

Czterdziestoosobowy zespół, składający się z aktorów-amatorów Teatru Bez Granic i uczniów Zespołu Szkół Katolickiego Towarzystwa Kulturalnego, wystawił na scenie Bielskiego Centrum Kultury charytatywny spektakl jasełkowy.

Teatr Bez Granic, działający przy Miejskim Domu Kultury w Bielsku-Białej, oficjalnie istnieje zaledwie od kilku tygodni, ale już wcześniej skupieni w nim aktorzy-amatorzy zdążyli wystąpić w kilku spektaklach, miedzy innymi w „Damach i huzarach” oraz „Mieszczanin Szlachcicem”. Teraz, wspólnie z uczniami Zespołu Szkół KTK, przygotowali spektakl jasełkowy według scenariusza i w reżyserii Jadwigi Grudzińskiej ze scenografią plastyczki Małgorzaty Pękali. Przedstawienie zostało włączone w charytatywny cykl „I ty możesz zostać Świętym Mikołajem”. Obok uczniów i aktorów gościnnie wystąpił także bielski pianista Janusz Kohut. – To było jednorazowe przedsięwzięcie, choć przygotowania do niego zajęły nam blisko dwa miesiące- powiedziała „Kronice” Jadwiga Grudzińska.

Całkowity dochód z tego przedstawienia przekazano Caritas Polska na pomoc poszkodowanym przez ubiegłoroczne powodzie mieszkańcom Podbeskidzia. A Teatr Bez Granic przygotowuje pod kierunkiem Jadwigi Grudzińskiej kolejny spektakl. Będzie to „Skąpiec” Moliera.

Autor: ak

Kronika Beskidzka 20 stycznia 2011

Ta strona używa plików Cookies. Więcej informacji o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce znajdziesz tutaj